Jalgade ja naha hügieen

Seened elavad kõikjal meie ümber – õhus, pinnases, vees ja taimedel. Seente hulgas on nii kasulikke kui ka kahjulikke seeneliike ning mõned neist võivad elada ka meie nahal. Kuna seeni meie ümber on palju, on nendest seetõttu raske hoiduda ning see on ka põhjus, miks seenhaigused on väga sagedased. Kahjulikud seened võivad teie nahal vohama hakata, eriti siis kui teie immuunsüsteem on nõrgenenud. 

Kõige levinumad seenhaigused on jala, küünte, kubemepiirkonna ja kehanaha seenhaigused ning teised seente poolt tekitatud infektsioonid. Seeninfektsioonid on nakkavad, kuna infektsiooni tekitajad võivad sügamise tõttu levida ühest kehapiirkonnast teise ja inimeselt inimesele. Viimane ei toimu mitte ainult nahakontakti kaudu, vaid ka riiete või rätikute jagamise ning seentega saastunud pindade ja esemetega kokkupuutumise kaudu. Seetõttu on heade hügieenitavade järgimine naha seenhaiguste ennetamisel väga oluline

Head hügieenitavad võivad aidata vähendada seenhaigustesse nakatumise riski, ära hoida infektsioonide kordumist ja vältida nende levikut. Tasub meeles pidada, et seened vohavad soojas ja niiskes keskkonnas, seega esimene ja kõige olulisem nõuanne, kuidas seenhaigusi ennetada, on hoida oma nahk puhta ja kuivana.   

Kui teie hügieen on puudulik, teie jalad higistavad palju või te ei kuivata ennast põhjalikult pärast dušši all või vannis käimist, võib teil olla suurem risk seeninfektsioonide tekkeks.   

Puhaste riiete kandmine võib samuti aidata vältida nakatumist. Sama kehtib ka voodilinade kohta, mis koguvad niiskust, kui te öösel higistate – vahetage neid regulaarselt, et seentel ei oleks kohta, kus nad saavad vohada.    

Seened on levinud avalikes ühiskasutatavates ruumides, nagu ujulad, spordisaalid, duširuumid ning teistes kohtades, kus on pidevalt niiske ja soe. Selleks et vältida seeninfektsioonidesse nakatumist nendes kohtades, tuleks alati olla ettevaatlik. Näiteks võiksite alati ühiskasutatavates duširuumides kanda plätusid. Lisaks ei tohiks kunagi rätikuid teistega jagada. Selle asemel võtke alati kaasa oma rätik, mida pesete ja kuivatate kodus pärast seda, kui olete seda kasutanud ühiskasutuses olevates kohtades.   

Kandke hoolt oma jalgade eest, et vältida jala seenhaigusesse nakatumist. Järgige neid lihtsaid nõuandeid:

 • Vali sokid, mis aitavad vähendada higistamist. Puuvillased sokid on parimad.

 • Vältige jalatseid, mis ei lase jalgadel hingata või mis suruvad küüntele.

 • Kandke spordisaalide ja ujulate duširuumides sandaale või plätusid, et vältida nakatumist.

 • Võtke jalatsid kodus jalast ära, et lasta oma jalgadel „hingata“.

Jalgade ja küünte hooldus:

 • Vältige samade küünetarvikute kasutamist tervete ja nakatunud küünte eest hoolitsemisel.

 • Hoolitsege oma varbaküünte eest, hoides neid lühikeste ja puhastena.

 • Tundke huvi, kas teie küünesalongis peetakse lugu küünetarvikute puhastamisest ja steriliseerimisest.

Lihtsad hügieenitavad, mis aitavad ennetada seeninfektsioonide levikut

Seenhaigused on väga nakkavad, mistõttu on oluline vältida nende levikut teistesse kehapiirkondadesse või teistele inimestele. Mõned inimesed on seenhaigustele vastuvõtlikumad kui teised ja nakatuvad kiiremini. Samas mõned inimesed ei nakatu kunagi isegi siis, kui nad puutuvad iga päev nakatunud inimesega kokku. Lihtsad hügieenitavad aitavad teil ennetada seeninfektsioonide levikut. 

 • Peske ja kuivatage käed põhjalikult pärast kokkupuudet nakatunud piirkonnaga, pärast ravimi kasutamist või pärast selliste esemete ja pindade puudutamist, mis võivad olla seentega saastunud.

 • Vältige avalikke kohti, kus teil võib olla suurem tõenäosus infektsiooni levitada.

 • Kasutage oma isiklikke esemeid ning ärge andke oma riideid, jalatseid, rätikuid ega voodilinu teistele kasutamiseks.

 • Kasutage nakatunud kehapiirkonna ja ülejäänud keha jaoks erinevaid rätikuid.

Canesten´i klotrimasooli sisaldava seeninfektsioone raviva tootega saate tutvuda siin. Tasub meeles pidada, et puhtuse tagamine on väga oluline, kuid samas tuleb vältida liigset pesemist, sest see võib nahka ärritada. Kui teil on seeninfektsioon, on kõige parem kui alustate ravi võimalikult kiiresti. Mida kauem raviga viivitada, seda rohkem kahju võib seenhaigus teie nahale või küüntele teha.