Faktid tupeseene ja raseduse kohta

Tupeseen (ehk kandidoos) on naistel üsna sagedasti esinev probleem, mida põhjustab Candida perekonda kuuluv pärmseen. Tupeseen esineb vähemalt korra elus kolmel naisel neljast. Sageli tekib kandidoos pärast ravikuuri või kui kantakse väga kitsaid rõivaid ja aluspesu, kuid rasedal naisel võib kandidoos tekkida ka kehas toimuvate kiirete muutuste tõttu. Hormonaalse tasakaalu muutus, eelkõige kõrge östrogeeni tase, suurendab tupeseene tekkimise tõenäosust.

Kui tupeseen tekib raseduse või rasestuda üritamise ajal, pole reeglina liigseks muretsemiseks põhjust. Järgnevalt leiate mõned faktid, mida iga tulevane ema peaks tupeseene kohta teadma:

  • kuigi tupeseen võib põhjustada ebamugavustunnet või valu vahekorra ajal, ei takista see teil rasedaks jäämist;

  • teadaolevalt ei kahjusta tupeseen teie sündimata last;

  • umbes 2% juhtudest võib seeninfekstioon sünnitusel lapsele edasi kanduda;

  • kui seeninfektsioon on lapsele sünnituse käigus ülekandunud, on see tavaliselt ohutu ning seda on kerge märgata ja ravida.

Tupeseene ennetamine ja ravi raseduse ajal

On olemas mitmeid erinevaid ettevaatusabinõusid, mida võiksite tupeseene tekkimise ennetamiseks raseduse ajal tarvitusele võtta – need on reeglina lihtsad, praktilised ja tõhusad meetmed. Tupeseene tekkimist aitab ennetada sobiv intiimhügieen, õhku läbilaskvast materjalist puuvillane aluspesu ja regulaarsed arstlikud läbivaatused.

Kui tupeseen tekib sellele vaatamata, pöörduge enne igasuguste ravimite kasutamist arsti poole. Tavaliselt soovitatakse tupeseene puhul lokaalset vaginaalset ravi.

Kuna ennetamine on alati parem kui mistahes ravi, siis järgnevalt leiate mõned nõuanded, kuidas on võimalik ennetada tupeseene taastekkimist:

  • kandke õhku läbilaskvast materjalist puuvillast aluspesu. Aluspesu ei tohi olla liiga kitsas;

  • hoolitsege oma intiimpiirkonna hügieeni eest korralikult, kuid vältige mullivanne ning tavaliste seepide ja teiste sarnaste toodete kasutamist, kuna need võivad sisaldada koostisosasid, mis võivad teie õrna intiimpiirkonda ärritada;

  • ärge loputage tuppe seestpoolt, sest see võib ärritada teie intiimpiirkonda ja viia tupe pH-tasakaalu häirumiseni;

  • vahetaga aluspesu iga päev ning peske aluspesu kuuma veega;

  • tualetis pühkige end alati suunaga eest taha, et vältida bakterite kandumist pärakust tuppe.