Naeratav punapäine rohelist särki kandev noor naine on rõõmus pärast bakteriaalse vaginoosi ravi

Bakteriaalne vaginoos

Siit saate teada, mis on bakteriaalne vaginoos (BV) ja millised on selle sümptomid. Lisaks saate teada, kes on sellele infektsioonile eriti vastuvõtlikud ning millised on erinevused tupeseene (kandidoosi) ja bakteriaalse vaginoosi vahel. Artiklist leiate ka nõuandeid bakteriaalse vaginoosi ravimiseks ning selle taastekkimise vältimiseks.

Mis on bakteriaalne vaginoos?

Bakteriaalne vaginoos on üsna levinud infektsioon, mis puudutab keskmiselt igat kolmandat fertiilses eas naist. Liigseks muretsemiseks ei ole siiski põhjust, kuna see infektsioon on hästi ravitav.​ Bakteriaalne vaginoos on tupepõletik, mida põhjustavad bakterid (mitte seened nagu tupeseene puhul) ning see tekib siis, kui tupe normaalne mikrofloora läheb tasakaalust välja.

Tupe pH on tavaliselt happeline, mis takistab halbade bakterite vohama hakkamist ja aitab säilitada tupe normaalset mikrobioloogilist tasakaalu. Kuid vahel võib olukord muutuda ning tupe happelisus väheneda. See aga loob soodsa keskkonna infektsiooni tekitavate bakterite paljunemiseks, mis omakorda võib viia bakteriaalse vaginoosi tekkimiseni.

Bakteriaalse vaginoosi tekkimine on tõenäolisem, kui:

 • olete seksuaalselt aktiivne (kuigi bakteriaalne vaginoos võib esineda ka naistel, kes pole vahekorras olnud);

 • teil on uus partner;

 • kasutate emakasisest kontratseptiivi;

 • kasutate intiimpiirkonnas või selle ümbruses lõhnastatud tooteid;

 • teil on menstruatsioon;

 • võtate teatud ravimeid, näiteks antibiootikume.

Bakteriaalse vaginoosi sümptomid

Bakteriaalne vaginoos võib olla muret tekitav probleem, kuna selle infektsiooni sümptomid on üsna ebameeldivad (võib esineda kalalõhnaline hallikas vesine voolus). Sümptomid võivad pärast seksuaalvahekorda veelgi halveneda, samas võib bakteriaalne vaginoos esineda ka ilma igasuguste sümptomiteta.

Kuidas siis aru saada, et tegemist pole tupeseenega?

Bakteriaalset vaginoosi ja tupeseent aetakse üsna sageli omavahel segamini, kuid tegelikult on need kaks täiesti erinevat infektsiooni ja vajavad seetõttu ka erinevat ravi.

Tupeseene puhul tunnete valulikkust ja sügelust, eritub lõhnatut, kohupiimataolist voolust ning urineerides võite tunda kipitustunnet. Bakteriaalse vaginoosi puhul võib erituda kalalõhnalist hallikat vesist voolust, kuid see infektsioon ei muuda tuppe valulikuks ega sügelevaks.

Millal pöörduda arsti poole?

Arsti poole peaksite pöörduma siis, kui bakteriaalne vaginoos on tekkinud teil esimest korda või kui olete rase. Rasedatel naistel tekivad vaginaalsed infektsioonid kergemini, sest nende hormonaalsed muutused võivad tupe pH-tasakaalu häirida. Bakteriaalse vaginoosi korral tuleb konsulteerida arstiga, sest see võib tekitada raseduse komplikatsioone.

Naeratav naine kandmas beeži kampsunit

Kuidas bakteriaalset vaginoosi ravida?

Mõned tooted bakteriaalse vaginoosi ravimiseks ja sümptomite leevendamiseks on saadaval apteegis käsimüügis – konsulteerige apteekriga, kes saab teile sobivaid tooteid soovitada. Ravi tõhususes saate kindel olla, kui märkate järgmisi muutusi:

 • ebameeldiv lõhn hakkab kaduma;

 • tupe voolus hakkab normaliseeruma (hallikas vesine voolus hakkab kaduma);

 • peatub infektsiooni põhjustanud halbade bakterite paljunemine;

 • ravi toetab normaalse mikrofloora taastumist.

Mõnikord tuleb bakteriaalset vaginoosi ravida antibiootikumidega, kuid selleks peate pöörduma arsti poole. Ka siis, kui teil esinevad bakteriaalse vaginoosi sümptomid esmakordselt, on kõige õigem konsulteerida arstiga.

Bakteriaalse vaginoosi ennetamine

Ennetamine on alati parem kui mistahes ravi. Bakteriaalse vaginoosi ennetamiseks on mõningaid lihtsaid nõuandeid. Esiteks pidage meeles, et teie intiimpiirkond on võrreldes ülejäänud kehaga palju õrnem ja seetõttu ei tohiks selle piirkonna pesemiseks kasutada tavalisi seepe ega dušigeele, sest need võivad tupe pH tasakaalust välja viia. Samuti eelistage pigem dušši vannis käimisele.

Veel nõuandeid bakteriaalse vaginoosi taastekkimise vältimiseks:

 • ärge kasutage intiimpiirkonnas ega selle ümbruses deodorante ega teisi lõhnastatud tooteid;

 • ärge peske liiga tihti;

 • ärge loputage tuppe seest poolt;

 • ärge peske aluspesu tugevate pesuvahenditega;

 • vahetage tampoone ja pesukaitsmeid sageli;

 • pühkige end pärast tualetis käimist alati suunaga eest taha;

 • vahetage pärast ujumist või treeningut aluspesu.

Kui tupeseen või bakteriaalne vaginoos esineb teil tihti, võite kaaluda vaginaalsete probiootikumide kasutamist. Need aitavad taastada tupe normaalset mikrofloorat ja pH-tasakaalu ning aitavad ära hoida infektsiooni taastekkimist.