Mis on kubemepiirkonna seenhaigus?

Kubemepiirkonna seenhaigusesse on sama lihtne nakatuda kui jala seenhaigusesse, kuid see infektsioon võib olla palju ebamugavam. Kubemepiirkonna seenhaigus on tuntud ka kui tinea cruris ja seda põhjustavad dermatofüüdid. 

See on nahainfektsioon, mis mõjutab kubemepiirkonda, eelkõige tuharaid, reie ülaosasid ja sisekülgi ning genitaalidega piirnevat ala. Kubemepiirkonna seenhaigus põhjustab nahal punetavat, sügelevat, sageli ringikujulist löövet. Kuna dermatofüüdid võivad kriimustuste abil kergesti edasi levida teistesse kehapiirkondadesse, siis on teil suurem risk kubemepiirkonna seenhaiguse tekkeks, kui samal ajal esineb teil ka jala või küünte seenhaigus. Soojas ja niiskes keskkonnas (nt higistes riietes) võivad dermatofüüdid kiiresti paljunema hakata ja nahainfektsiooni põhjustada. 

Kubemepiirkonna seenhaigus mõjutab enamasti mehi ja teismelisi poisse, kuna munandikoti ja reie vaheline piirkond võib jääda niiskeks ning tekitada seal soodsad tingimused seente kasvuks. See infektsioon esineb sageli ka sportlastel, sest nad higistavad palju ning kannavad pikka aega liibuvaid ja niiskeid riideid. Kui olete ülekaaluline, on teil suurem tõenäosus kubemepiirkonna seenhaiguse tekkeks, sest seen võib hakata paljunema nahavoltides, kuhu niiskus kergesti kinni jääb. Hoolimata sellest võib kubemepiirkonna seenhaigus mõjutada kõiki, sest see on väga nakkav infektsioon. Võite nakatuda siis, kui teil on nakatunud inimesega lähedane kokkupuude, aga see levib ka saastunud rätikute, riiete ja käte vahendusel, kui puudutate teisi nakatunud piirkondi. 

Tüüpilised kubemepiirkonna seenhaiguse põhjused on järgmised:

  • Liiga kitsaste riiete kandmine, mis ärritavad teie nahka.

  • Higistamisest põhjustatud niiskus kubemepiirkonnas.

  • Märgade ujumisriiete kandmine pikka aega.

  • Niiskete rätikute või higiste riiete jagamine teistega.

  • Nakatunud inimesega lähikontaktis olemine.

Kubemepiirkonna seenhaiguse sümptomid

Kubemepiirkonna seenhaigus võib olla ebamugav, piinlik ja tüütu, kuid on oluline, et tunneksite selle sümptomid ära, et saaksite raviga võimalikult kiiresti alustada. See infektsioon algab sageli punetava, sügeleva lööbega, mis võib olla valulik ning mille servad on nahapinnast veidi kõrgemal. Seejärel levib lööve kubemevoldist poolkuukujuliselt reie ülaosale. Teised kubemepiirkonna seenhaiguse sümptomid on järgmised:

  • Põletustunne nakatunud nahapiirkonnas.

  • Ketendav, lõhenenud või kooruv nahk.

  • Ketendavad, punased või pruunikad laigud.

Kubemepiirkonna seenhaigus võib levida ka reite sisekülgedele ning genitaalide ja päraku ümbrusesse.

Nahainfektsiooni sümptomid nagu sügelus või valulikkus peaksid leevenema juba pärast mõnepäevast ravi, kuid punetuse ja ketenduse taandumiseni võib kuluda rohkem aega. Pidage nõu arstiga, kui sümptomid püsivad pärast soovitatava kestvusega ravi.

Hallis T-särgis naeratav noormees seisab enesekindlalt ja on õnnelik pärast kubemepiirkonna seenhaiguse ravi

Kubemepiirkonna seenhaiguse ravi

Alustage kubemepiirkonna seenhaiguse raviga niipea kui märkate sümptomeid. Vastasel juhul võib infektsioon kesta mitu kuud ning nakkus võib levida teistesse kehapiirkondadesse. Kubemepiirkonna seenhaigust saate tõhusalt ravida, kasutades käsimüügis olevaid seenevastaseid ravimeid. Canesten pakub klotrimasooli sisaldavat kreemi, mis leevendab ebamugavaid sümptomeid ja ravib tõhusalt kubemepiirkonna seenhaigust.

Kubemepiirkonna seenhaiguse ennetamine

Heade hügieenitavade järgimine võib aidata kubemepiirkonna seenhaigust vältida. Veenduge, et pärast kokkupuudet nakatunud inimesega või pärast nakatunud piirkonna puudutamist või ravimi kasutamist, pesete alati põhjalikult oma käed. Jala ja kubemepiirkonna seenhaigust põhjustavad samad seened, nii et kui teil on parajasti jala seenhaigus, siis peaksite ravi alustama võimalikult kiiresti, et vältida selle levimist kubemepiirkonda. 

Hallis pikkade varrukatega särgis naeratav küpses eas mees seisab sirgelt ja on õnnelik pärast kubemepiirkonna seenhaiguse ravi

Kuidas kubemepiirkonna seenhaigust ravida? Need tegevused aitavad teil sellest kiiremini lahti saada:

  • Peske kahjustatud nahapiirkonda põhjalikult seebi ja sooja veega.

  • Kuivatage kahjustatud nahapiirkonnad põhjalikult pärast duši all käimist ja treeningut.

  • Vahetage riideid ja aluspesu iga päev.

  • Kandke avaraid puuvillaseid riideid.

On oluline, et te ei lõpetaks ravi varem kui ettenähtud, isegi siis, kui näib, et infektsioon on paranenud.

Lisaks eelnevale, on olulised ka järgmised soovitused:

  • Kandke treeningu ajal avaraid riideid ja vältige sünteetilisi materjale.

  • Järgige häid hügieenitavasid ja hoidke oma kubemepiirkond kuivana, eriti pärast pesemist või treeningut.

  • Kandke ainult puuvillast aluspesu ja vahetage seda iga päev.

  • Vahetage rätikuid regulaarselt ja ärge kasutage avalikes kohtades olevaid rätikuid.

  • Kasutage nakatunud kehapiirkondade ja ülejäänud keha jaoks erinevaid rätikuid.

  • Ärge jagage oma isiklikke asju, riideid ega rätikuid.